Google


Google'ın Android mağazası Play Store'u iki kez çökerten hacker, Türk çıktı. Az sayıda kişinin ayrımettiği sorun, çok büyümeden onarıldı.

Google'ın geliştiricilere hususi hizmeti Developer Console, ilk olarak Pazar günü kilitlendi. Bu durum birçok geliştiricinin uygulamalarını Google Play'e yüklemesine engel oldu ve sorun, Pazartesi günü de devam etti. Durum düzeldikten bir süre nihayetra hacker'ın bulduğu açığı tekrar deneysi üzerine sistem bir kez daha çöktü.

Sistemin çökmesi, Android kullanıcılarının yeni uygulamalara ve güncellemelere ulaşamaması anlamına geliyordu. Ancak sorun, durumi hazırda indirmeye sunulan uygulamaları etkilemiyordu.

Türk hacker İbrahim Baliç, yaptığı açıklamada bulduğu bir açığın geliştirici konsolunu kilitlediğini söyledi. Baliç, açığı kıymetlendirmek dahilin ilk başta başarılı olmasını ummadığı bir uygulkör yazdığını, ancak ummadığı bir biçimde herkesi çevrimdışı yaptığını söyledi. Geliştirici, bu durumdan dolayı başka geliştiricilerden özür diledi. Aynı uygulamayı ikinci kez sisteme yükleyen Baliç, sistemin bir kez daha çökmesine neden oldu. Baliç, bu kez "sadece açığın çalışıp çalışmadığından emin olmak istedim"  dedi.

Google'ı açık hakkında bilgilendiren Baliç'in bazı geliştiricilere göre iyi bir avukat arayışlarına başlaması gerekiyor.

1 yorum:

  1. Son cevap süpermiş, "sadece açığın çalışıp çalışmadığından emin olmak istedim" :>) =))

    YanıtlaSil

 
Başa Dön